به منظور آنتي باكتريال نمودن كالا ،  با توجه به” نوع كالا و فرايند توليد كالاي مورد نظر ” مي توان از نانونقره در مرحله اي مناسب استفاده كرد .

به طور كلي از سه روش مي توان به منسوجات خصوصيت آنتي باكتريال بخشيد :

 

 

Padding

در اين روش الياف و منسوجات در حمامي از كلوئيد نانو نقره با غلظت  مناسب در فشار و دمايoC60  Padd  مي شوند . پس از اين مرحله منسوجات آبگيري شده و در دماي 70 -80 درجه سانتي گراد خشك مي شوند.  روش مذكور بسيار ساده بوده و براي اغلب فرآيندهاي توليد از كارايي لازم برخوردار است . اين عمل به صورت  شماتيك بصورت زير مي باشد.

 

Dipping

در مواردي كه هدف آنتي باكتريال نمودن البسه و پوشاك آماده براي عرضه به بازار ( مانند جوراب و لباس زير ) است ، كالاي مورد نظر را مي توان با استفاده از حمامي از كلوئيد نانو نقره با غلظت  مناسب در فشار و دماي oC60  Dip Coating كرد . پس از تكميل كالا با نانونقره ، كالا را مي بايستي در دماي 70 -80 درجه سانتي گراد خشك كرد .

 

 

Spraying

براي كاربردهاي يك بار مصرف ( همانند دستمال كاغذي ) مي توان به راحتي در خط توليد با استفاده از يك دستگاه اسپري ، محلول كلوئيدي نانونقره را بصورت يكنواخت بر روي كالا اعمال نمود .

 

– استفاده از Masterbatche و پودر نانونقره

در توليد الياف مصنوعي ، منسوجات بي بافت و فيلمهاي پليمري بر مبناي امكانات فرآيند توليد مي توان از اختلاط پودر نانونقره و يا Masterbatch اي از  پليمر كه حاوي نانونقره است ، بهره گرفت . مزيت اين شيوه پايداري دائمي نانونقره در ليف پليمري و دوام شستشويي بالاي كالاي توليدي است

لباس های خنک
راحتی الیاف مصنوعی خیلی جزیی است، زیرا آنها رطوبت بدن را جذب نمی کنند و پخش کردن الکتریسته ساکن نیز برایشان دشوار است. علیرغم این خواص برای ورزشکاران لباس های فوق خنکی از پلی استر تولید شده است که تنها بر اساس یک اختلاف ساده بین سطح الیاف در مجاورت پوست و سطح الیاف در طرف بیرونی لباس، بدن را خنک نگه می دارد. نخ هایی که در مجاورت بدن قرار دارند الیافی کمتر و بزرگتر دارند. این نخ ها مساحت سطح مشخصی دارند. نخ هایی که در مجاورت محیط بیرونی هستند، الیاف ظریفتر و بیشتری دارند. این نخ ها مساحت سطح بیشتری از نخ های ضخیم دارند. اختلاف بین میزان مساحت سطح باعث می شود که مثل اسفنج، عرق و رطوبت از داخل لباس به بیرون کشیده شود و در سطح بیرونی پخش شود و میزان تبخیر افزایش یابد. فواصل بزرگ در بافت حلقوی باعث گردی هوا و افزایش تبخیر می شود.